Köpeklerde çeşitli nedenlerden dolayı davranış problemleri görülebilir. Bu problemlerin kaynağı psikolojik olduğu kadar fiziksel de olabilir.

Kalıtsal yatkınlık, ırk özellikleri, yanlış eğitim, yanlış yaklaşım, küçüklük döneminde yeterince sosyalleşememe, değişen çevre koşulları ( taşınma, boşanma, eve yeni bebek veya başka bir hayvan gelmesi… vs. ) gibi faktörler köpeklerde davranış problemlerinin oluşmasına veya tetiklenmesine neden olur.

Köpeklerde görülen başlıca davranış problemleri nelerdir?

kemirme agresyon   dar

–          Saldırganlık ( agresyon)

–          Yalamak

–          Dışkı yemek

–          Kemirme

–          Havlama ve/veya uluma

–          Tuvalet problemi

 

Peki, bu problemleri nasıl çözebiliriz?

 –          Küçük yaşta ( 3 ila 5 ay arası ) ortaya çıkan veya çıkabilecek problemler pozitif eğitim ve doğru yönlendirmeler ile çok kolay çözülebilir. En sağlıklısı köpeğimiz daha küçükken birlikte doğru bir eğitim almak ve karakteri oturmadan onu  istediğimiz ve tabii ki onu mutlu edecek şekilde yönlendirmektir.

–          Yaş ilerledikten ve köpeğin karakteri oturduktan sonra yapılacak müdahaleler eğitimden çok REHABİLİTASYONA ( davranış bozukluğunun iyileştirilmesi ) girer. Bunun için yine köpeğinizin beli bir itaat eğitiminden geçmesi ve akabinde uzman eğitmenlerimizin belirleyeceği aralıkta köpeğinizin merkezimize gelerek sosyalleşme eğitimi alması gerekmektedir. Bunun nedeni köpeklerin davranış problemlerinin çözümünde sürü  psikolojisi çok önemli bir rol oynamaktadır. Sürü içinde yaşayan, kendine sürü içinde bir yer edinebilen ve arkadaşları ile oynayıp sosyalleşen köpeklerde davranış problemleri azalmaktadır.

Köpeğinizde davranış problemleri olduğunu düşünüyorsanız en kısa zamanda yani sorun daha da çözümsüz bir hale gelmeden bu konularda uzaman kişilerden profesyonel yardım almanız en doğrusu olacaktır.

Lütfen detaylı bilgi ve ön görüşme için bizimle iletişim kurun;

Tel: 0555 737 13 37

E-mail: info@rintintin.com.tr