Tuvalet eğitimi köpeğiniz kaç aylık olursa olsun ( 2,5 aylıktan önce anneden ayrılıp size gelmemiş olması gerekiyor) eve ilk geldiği günden itibaren başlaması gereken önemli bir eğitimdir.

Çoğu zaman köpeklerin bu eğitimi kendiliğinden öğreneceği varsayılır veya hemen bir iki göstermede köpeğin bunu algılaması gerektiği düşünülür. Hatta ve hatta yanlış bir yere tuvalet yaptığında köpeğe bağırarak veya gazete kâğıdı ile korkutularak oraya yapmaması gerektiğini öğretildiği düşünülür.

Bu varsayımlar maalesef yanlıştır. Yanlış olduğu kadar ileride köpeğinizle aklınıza bile gelmeyecek daha büyük problemler yaşamanıza sebep olması kuvvetle ihtimaldir. Tuvalet eğitimi de diğer eğitimler gibi belli bir zaman, sabır, istikrar ve disiplin isteyen bir eğitimdir. Âmâ zamanında doğru yapılır ise size bir ömür boyu rahatlık sağlayacağı da çok doğrudur.

Bu konuda sorun yaşamamak, danışmanlık almak, doğru yanlış olan konularda bilgilendirilmek ve köpeğinize doğru yöntemlerle tuvalet eğitimi verebilmek için en kısa zamanda bir uzaman ile iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır.

İlk olarak denenmesi gereken yöntem; köpeğin evinde yaşadığı şartlar göz önünde bulundurularak yapılacak bir program ve buna harfiyen uyulması olacaktır. Bizler bu eğitim sürecini bir veya iki derslik danışmanlık hizmeti ile çözümleyebilmekteyiz.

Ancak evin bireylerinin bu programı uygulamak için yeterli vakti yok ise o zaman bizler köpekleri kendi merkezimizde ağırlayarak da tuvalet eğitimi verebiliyoruz. Ancak bunun için köpeğin en azından 5-6 aylık olması gerekmektedir.